A Wabi-Sabi magába foglalja az aszimmetriát, a szabálytalanságot, az egyszerűséget, és az ember természethez való kötődését.
A Wabi-Sabi vagy Vabi-Szabi a japánok, szépségről alkotott ősi filozófiája. E bölcselet, mely a múlandóság és tökéletlenség elfogadásán alapszik, egy sajátságos esztétikát is követ.
A tökéletlenség elfogadása, és dicsőítése, éppolyan alapelv, mint a görög esztétikában a tökéletes és isteni szépség keresése vagy kifejezése.
A Wabi-Sabi nem csak egy filozófiai tétel, hanem szemléletmód, amely az élet minden területén jelen lehet, és még a lakberendezésben, lakáskiegészítőkben is megmutatkozhat.

A Wabi-Sabi mint lakberendezési trend
A lakberendezés legtöbbször a lehető legtökéletesebb összhangra törekszik, ami a kiegészítő tárgyak és bútorok egymáshoz való viszonyának harmóniájáról szól. A cél, hogy az összkép a lehető legtökéletesebben mutasson.
A Wabi-Sabi inkább arra keres megoldást, hogy miként lehet a természetet, az organikus formákat becsempészni a lakásba úgy, hogy az funkciójában használható, de mint „műalkotás”, szemet gyönyörködtető tárgy is legyen.
E felfogás szerint, a lakáskiegészítőknek nem feltétlenül kell harmonizálniuk egymással, inkább csak természetes alapanyaguk és neutrális színviláguk kapcsolják össze az egyes tárgyakat egymással.
Anyagok és színek
A Wabi-Sabi szemlélet a természetes anyagokat, mint a kő, fa, növényi rostok, illetve a neutrális (semleges) színeket, részesíti előnyben.
E stílus dicsőíti a szabálytalan és karakteres rajzolatokat, melyek a fa erezetében, vagy egy-egy folyami kavics zárványaiban is megtalálhatóak.
A tökéletlen, szabálytalan formájú felületek bármiben megnyilvánulhatnak, egy kézzel tapasztott vályogfal hullámzó felületén éppúgy, mint egy kézzel készült fonalból szőtt, textil egyenetlenségein. Az ilyen felületeket könnyen megtalálhatjuk a mi népi építészetünkben, kézműves tárgyainkban, így nem kell messzire mennünk egy-egy ilyen textúrájú tárgyért vagy kiegészítőért.
Kézműves tárgyak
A Wabi-Sabi szemléletnek megfelelő kiegészítők elsősorban kézzel készült tárgyakat jelentenek. A fából faragott vagy esztergált használati tárgyak alapkellékei a stílusnak, mint ahogyan a nádból, bambuszból vagy egyéb növényi rostból fonott edények, tárolók is.
A mintás textilek és egyéb díszített kiegészítők nem jellemzőek a Wabi-Sabi hangulatú berendezésekre.
Inkább egyszínű, mintázat nélküli természetes rostból (len, kender, pamut stb.) készült, kézzel szőtt textileket használ. A textilek festése is festőnövényekkel vagy olyan ásványokkal történik, amelyeket évezredek óta használ az ember. A Wabi-Sabi stílus nagyra értékeli a kézzel készült kerámiatárgyakat, legyenek azok fazekas korongon készült, vagy kézzel formált szabálytalan alakú edények.
Igény a természetességre
Talán nem véletlen, hogy manapság „divattá” vált a Wabi-Sabi ősi japán életszemlélet. A féktelen fogyasztás, a sorozatgyártott arctalan termékek és kacatok özönében, vágyik az ember valami természetesre, valami igazira.
Ha teljes egészében nem is, de elemeiben becsempészhető az otthonokba a Wabi-Sabi mondanivalója, üzenete és nyugodt kisugárzása.