Sokan még mindig megtorpannak, ha egy polcon a bio és a „nagyüzemben “termesztett” élelmiszerek közül kell választaniuk. Pedig a biotermékekkel jelentősen csökkentjük a szervezetbe jutó növényvédők, adalékanyagok mennyiségét, és azzal is óvjuk az egészségünket, ha nem fogyasztunk génmanipulált termékeket.
Külföldi vagy magyar ökotermék?
Ezt magunk döntjük el, ám mielőtt megvásárolunk egy mutatós vagy épp nem szezonális zöldséget, gyümölcsöt, érdemes végigondolnunk, hogy ha külföldi (és pláne nem európai országból származik), akkor, milyen körülmények között termesztették, szedték le, hány kilométert „utazott”, hogyan tartják frissen, és nem utolsó sorban, kit támogatunk szívesebben a vásárlásunkkal, a hazai vagy a külföldi termesztőket?!
Azoknak, akik még tudatosabban vásárolnának, érdemes felkeresniük az Environmental Working Group (EWG, Környezetvédelmi Munkacsoport) oldalát, mert ott többek között megtalálják minden évben a leginkább szennyezett (Dirty Dozen, Piszkos tizenkettő), és a legkevésbé szennyezett zöldségek és gyümölcsök listáját is (Clean Fifteen, Tiszta tizenöt).
Idén a „piszkosak” között az eper, a spenót és a kelkáposzta meg a zöld saláták végeztek az élen. Őket követik a sorban a szőlők, barackok, nektarinok, almák, körték, cseresznyék, fekete áfonyák, de a szőlő, a barack, a paradicsom, a krumpli, a csipősök és a zöldbab sem marad el sokban tőlük.
A legkevésbé szennyezettek listájánák élén az avokado, a csemegekukorica és az ananász végzett, utána következnek a hagymák, a papaya, és a fagyasztott cukorborsó, métdinnye, kiwi, dinnye, mangó, édesburgonya, gombák, káposzta és a répafélék.
Fotó: 123RF