Magyarországon hónapról hónapra többmillió egyszer használatos ételes doboz kerül a kukába. A dobozközösség higiéniai kockázatok és hulladék hátrahagyása nélkül kínál elviteles dobozokat egy innovatív módszerrel.
Dr. Horvátth Saroltával, a Rakun Dobozközösség társalapítójával beszélgettünk.
Számotokra ez egy igazi misszió…
Igen, 2012 óta működtetjük a kolléganőmmel a Felelős Gasztrohős alapítványt, amelynek célja, hogy az étkezésnek a környezeti terhelését csökkentsük. Ennek az egyik legfontosabb pillére, hogy a vendéglátóegységek is csökkentsék az ökológiai lábnyomukat. A legtöbb étteremnek az elviteles és házhoz rendelt ételek műanyag dobozával keletkezik óriási hulladékmennyisége.
Emiatt jött a Rakun Dobozközösség ötlete?
Az ötlet már megvolt korábban is, de amikor a koronavírus-járvány miatt megnőtt a házhoz rendelések száma, illetve tudtuk, hogy 2021 júliusától életbe lép Magyarországon az Európai Unió egyszer használatos műanyagok korlátozásáról szóló irányelve, az nagy lökést adott nekünk, hiszen korábban nem voltunk benne biztosak, hogy hazánkban működőképes lehet, hogy többször használható dobozba kérjék az emberek az ételt.
Hogy működik a Rakun Dobozközösség a gyakorlatban?
Le kell tölteni a Rakun applikációt, amely után elő kell fizetni az egyik csomagunkra. Utána a partner éttermekben a mi dobozunkban kérheted az ételt elvitelre vagy házhozszállításra. A legközelebbi rendelésednél pedig be tudod cserélni az üres dobozodat bármelyik partnernél.
"Ezzel az előfizetők nagyjából 20 ezer forintot spórolhatnak évente az elviteles műanyag dobozok árán, és közben a környezettudatosságért is tesznek."
Az előfizetés az egyetlen módja a szolgáltatás igénybevételének?
Korábban teszteltük azt is, hogy betétdíjat fizessenek a dobozok elviteléért, amelyet visszakapnak, ha visszahozzák a dobozt, de a legtöbben otthon tárolták őket, és mindig újért fizettek. Mi nem dobozkereskedők akarunk lenni, hanem egy fenntartható, környezetbarát rendszert szeretnénk működtetni, így azt a lehetőséget elvetettük.
A vendéglátóegységeknek szükséges rendelkezniük valamilyen speciális infrastruktúrával, hogy kezeljék a dobozaitokat?
Igazából csak annyi kell, hogy legyen az egységnek engedélye a vendégektől visszatérő edények mosására, azaz legyen fehér mosója. Ha ez megvan, a Rakun-dobozokat is kezelheti.
Hány vendéglátóegységnél lehet most igénybe venni a szolgáltatást?
Jelenleg 87 partner éttermünk van az országban. Budapest legtöbb kerületét lefedtük már, és vidéken is egyre több étterem csatlakozik hozzánk.
És a hulladékmentességen kívül miért környezettudatos még a Rakun Dobozközösség?
Mindenképp a fenntartható megoldást akartuk megtalálni. Ez most elsősorban a hulladékmentességet jelenti, de a Denkstatt Hungary Kft. készített egy tanulmányt a megbízásunkból, amely szerint 60 újrahasználat után már kisebb az ökológiai lábnyoma egy acéldobozunknak, mint egy vékony műanyag vagy bioműanyag dobozénak, hiába igényel több erőforrást az előállítása.
Milyen eszközökkel és mennyire lehet az emberek hozzáállását javítani a hulladékmentességhez?
Fontos leszögezni, hogy az alapítványos múltunk miatt mi nem feltétlen csak a hulladékcsökkentésre, hanem egy teljes szemléletváltásra próbáljuk rávezetni az embereket. A honlapunkon például vannak ehhez egészen provokatív tartalmaink, amelyeknek az a célja,
hogy az emberek kezdjék el egy kicsit a saját vállukra is venni ezt a problémát, és ne mindig másra mutogassanak."
További tartamat az alábbi linkeken találsz
/alkotoenergia
Rakun Dobozközösség
/alkotoenergia
Rakun Community