A Loffice coworking irodái nemcsak megosztásalapú megoldásokat kínálnak a jövőbe tekintő vállalkozásoknak, hanem fontosnak tartják a közösségépítést és a fenntarthatóságot is.
„A Loffice-t családi vállalkozásként indítottuk testvéremmel, Pannival 2009-ben. A megosztáson és közösségi szemléleten alapuló modell ekkor még ismeretlen volt az országban. Hittük, hogy ez a jövő!” – kezdi a beszélgetést Klementz Kata, a Loffice társalapítója.

Az első coworking irodát a Zeneakadémia Paulay utcai kottanyomdájában, egy zöldenergiákkal működő épületben alapították meg. Itt nemcsak különböző irodákat, tárgyalókat és rendezvényhelyszíneket kínáltak, hanem újdonságként azt is, hogy ezeket használatarányosan vehessék bérbe a cégek és a szabadúszó szakemberek.
Emellett már ekkor nagy hangsúlyt helyeztek a fent említett kapcsolat- és közösségépítésre. A hétszintes épületet gyorsan „kinőtték”: nemcsak Budapesten nyitottak új lokációkat, hanem 2011-ben az első bécsi irodájuk is megkezdte működését. És ez még csak a sikertörténet kezdete volt!

Mi a sikerük titka?
„A Loffice-sikersztori legfontosabb eleme az egymást támogató, sokszínű és nyitott közösség. Az ő sikerük a mi sikerünk, és fordítva” – mondja Kata. Hogy kikből áll ez a közösség? A grafikustól a fejlesztőn és magazinszerkesztőségen át a pár óra koncentrált munkára vágyó kisgyermekes anyukákig sokan megfordulnak itt.
„Gyakorlatilag úgy kell elképzelni, mint egy színes egyéniségekből álló, mindenkire nyitott nagy családot, akiknek van egy még nagyobb közös, napfényes »dolgozószobája«. De a koncentrált munkából felállva mindig van lehetőség az eszmecserére” – fejti ki Kata.

Újragondolás, fenntartható megoldások
A Loffice alapítóinak fontos volt, hogy központjaik újrahasznosítás eredményeként kapjanak új értelmet és dizájnt. Így a fent már említett nyomdán túl a bécsi épületük egy cipőgyárból, a Salétrom utcai bázisuk egyik része egy műanyag-feldolgozó üzemből, a 2020-ban átadott másik része pedig egykori vöröslámpás házból született újjá. Ezeken a bázisokon a fenntarthatóság is kulcsszerepet kap.
Az üzemeltetésben is energiahatékonyságra és a megújuló energiaforrások használatára törekszenek.
„A Paulay Ede utcai épületünkben nincs gázfelhasználás, és mivel geoárammal működtetett hőszivattyúrendszer segítségével hűtünk és fűtünk, károsanyag-kibocsátás sincs. A Salétrom utcai bázisunk szellőzését pedig egy korszerű, ipari hővisszanyerő, központi légkezelő berendezés biztosítja. Ezzel a fresh-air system alapon, változó hűtőközeg tömegáram (VRV) elven működő rendszerrel egyszerre hűthetjük és fűthetjük a belső tereket. Ez az egyik jelenlegi legmodernebb klímatechnológia” – magyarázza Kata.

A zöldépületekhez környezetbarát gondolkodás is társul. A Loffice alapítói is a „Think global, act local” megközelítés hívei: kerületi kezdeményezéseket támogatnak, rendezvényeikre pedig a Rákóczi téri piacon és környező termelőktől, boltokból vásárolnak, rendelnek. Irodáikat részben újrahasznosított dizájnbútorokkal rendezik be, és coworkereik zöld életszemléletének támogatására kerékpártárolókkal, zuhanyzókkal, szelektív hulladékgyűjtőkkel szerelték fel központjaikat.
Éppen ez a közösség és az ő pozitív visszajelzéseik jelentik számukra a legnagyobb elismerést, de tegyük hozzá gyorsan, hogy számos szakmai díjat is elnyertek – 2010 óta, szám szerint, tizenkettőt.
2021-ben Az Év Közösségi Irodaháza lettek, az Év Irodája versenyen.
„A zsűri azért is tartott érdemesnek minket erre a díjra, mert példaértékűnek találta működési modellünk rapid módon történő átszervezését a pandémia támasztotta követelmények hatására” – mondja Kata.

Mit hoz a jövő?
A múlt és a jelen kihívásai után a jövő is izgalmasnak ígérkezik a Loffice számára. Coworkid Alapítványukkal is dolgoznak egy új, izgalmas projekten, emellett Business Jump elnevezésű, határainkon átnyúló mentorprogramjuk fejlesztése, és a coworking hazai, vidéki népszerűsítése is szerepel a terveik közt.
"Bízunk benne, hogy egyre több offline eseményünk lesz, visszatérnek a sunset jógák a tetőteraszra és a kertmozi az udvarunkba. Közösségi szemléletű vállalkozásként célunk a pezsgő társasági és kulturális élet biztosítása” – zárja a beszélgetést Kata.
Fotó: Átrium Photo/Kudar Zsolt
További tartamat az alábbi linkeken találsz
/alkotoenergia
Loffice Budapest