Majszolással a környezetvédelemért? Naná! Mindössze néhány koppintással vagy kattintással megmenthetsz akár több adag kidobásra ítélt, kiváló minőségű ételt.
Már azzal is sokat tehetsz Földünkért, ha minél kevesebb élelmiszert dobsz otthon a kukába, ám ha szeretnéd új szintre emelni a környezetbarát étkezést, a Munchot neked találták ki.
A környezettudatosság nem egydimenziós tulajdonság: szerencsére számos módja létezik ökológiai lábnyomod összezsugorításának. Amellett, hogy megfelelően kezeled a háztartási hulladékot, igyekszel spórolni a bolygó energiaforrásaival és tudatosan vásárolsz, az ételmentéssel is hozzájárulhatsz közös élőhelyünk védelméhez.
Nagyjából másfél éve néhány tudatos, talpraesett és tervekkel teli egyetemista életre hívott egy olyan mobilalkalmazáson és weboldalon alapuló szolgáltatást, mely segít összekötni az éhes, takarékos és időhiányos felhasználókat azokkal a vendéglátóegységekkel, amelyek fontosnak tartják az élelmiszer-pazarlás minimalizálását.
Sokkoló, de a kutatások alapján a világszerte megtermelt és különféle módszerekkel feldolgozott élelmiszerek egyharmada hulladékként végzi, holott a világ számos pontján nélkülözők tömegei örülnének ezeknek a kidobott ételadagoknak.
Ha összeadjuk azoknak a területeknek a méretét, amelyek megtermelt élelmiszer-mennyisége rendszeresen és értelmetlenül megsemmisül, a végeredmény nagyjából elférne Kínában.
"Az élővizeinknek sem kedvez a pazarlás: a Föld vízkészletének körülbelül negyedét olyan ennivalók előállítására használják fel, melyek kidobásra vannak ítélve” – magyarázta Áder János köztársasági elnök Kék Bolygó című podcastjében Wettstein Albert, a Munch társalapítója.
Ő és lelkes ifjú alapítótársai tehát kézenfekvő megoldásnak érezték a Munch létrehozását, mely mára több mint 70 ezer adag ételt mentett meg több mint 400 üzleti partnerük közreműködésével itthon és Erdélyben egyaránt.
Az ételmentéssel mindenki nyer
A Munch csapatának meggyőző érvei hamar rádöbbentették az éttermek, élelmiszerüzletek vezetőit, hogy megéri a maradékokat értékesíteni akár fél áron, mert így egyrészt a vásárlóiknak is kedveznek, másrészt az ételek elkészítésébe fektetett energiát és alapanyagokat is a lehető legtökéletesebben kihasználhatják.
„Az ételek kedvezményes árából levont közvetítői díj fejében segítünk a Munch appon és a weboldalon keresztül eljuttatni a vásárlókhoz a megmaradt adagokat, ezáltal pedig akár egy alkalmazott munkabérének megspórolásában is támogathatjuk partnereinket” – fejtette ki Albert.
Jót (t)enni mindig megéri
Bár a Munch csapata fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a cég nem alapítványi, hanem üzleti modellre épült, társadalmi felelősségvállalási programjaik felvehetnék a versenyt a legnagylelkűbb nonprofit egyesületekéivel. Nemrég például az Élelmiszerbankkal összefogva indítottak el egy új opciót digitális felületeiken, mely lehetővé teszi, hogy a felhasználók rászorulókat hívjanak meg egy-egy adag ételre. 2020 őszén a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal karöltve kedveskedtek a vendéglátóhelyek által el nem adott ételadagokkal a nélkülözőknek.
Amellett, hogy a Munch munkatársai folyamatosan tesznek a hátrányos helyzetűek megsegítéséért, közösségimédia-felületeiken rendszeresen osztanak meg környezetvédelemmel és tudatos étkezéssel kapcsolatos informatív tartalmakat, tehát mindenképpen megéri őket követni, még akkor is, ha a felhasználó egyelőre csak kacérkodik az ételmentés gondolatával.
Muncholásra fel!
A „muncholás”, ahogy az alapítók becézik, nemcsak hasznos, hanem izgalmas tevékenység is, hiszen a vásárló sosem tudja előre, pontosan mit rejt az általa lefoglalt, finomságokból összeállított „zsákbamacska”.
Igaz, az applikáción és a weboldalon tájékozódhat azzal kapcsolatban, hogy megközelítőleg mire számíthat, például két darab péksüteményre és egy szendvicsre, vagy egy adag főételre körettel, de mivel a vendéglátóegységek sem tudják megjósolni, mi marad meg az ebéd- vagy a vacsoraidőszak után, a meglepetés élménye mindig ott lebeg egy-egy muncholás során.
„A legtöbb ember célja nem feltétlenül a Föld megmentése, de szinte mindenki szeret jókat enni és erőfeszítés nélkül megspórolni egy kis pénzt.
Ha össze tudjuk kapcsolni a környezettudatosságot az önös érdekeinknek kedvező megoldásokkal, a kis lépésekből nagy eredmények születhetnek.
– foglalta össze küldetésük alapgondolatait Albert.
További tartamat az alábbi linkeken találsz
/alkotoenergia
Munch ételmentés