Borsodi Eszter és Tamási Kinga neve a kávézaccból nyomtatott lámpabúrájukkal együtt robbant be a köztudatba.
Borsodi Eszter és Tamási Kinga anyagmérnökök a kávézacc óta már számtalan természetes anyaggal kísérleteztek, ráadásul nagyon ígéretes eredményekkel. Olyannyira, hogy küszöbön áll a saját márkájuk, amellyel szeretnének nyomot hagyni.
Ahogy ti fogalmaztok, sok víz lefolyt már a Dunán azóta, hogy kávézaccos lányokként megismert titeket az ország, de csak megkerülhetetlen, hogy ez az, ami rátok irányította a reflektorfényt.
Kinga: Nem meglepő módon kávézás közben jött a gondolat, hogy ezzel a melléktermékkel érdemes lenne kezdeni valamit. A kávézaccot tartalmazó anyag ötletével bekerültünk a 2020-as Startup Plastic Surgery accelerator programba, majd az Ökoindustria Expón megrendezett pitch-versenyen különdíjat is nyertünk.

Akkor lépjünk még egyet vissza az időben: hogyan sodort titeket egymás mellé az élet?
Eszter: A Miskolci Egyetem volt a közös kiindulópont, ahol mindketten anyagmérnökként végeztünk. Kinga témavezetőm volt, így hamar kiderült, hogy van bennünk egy erős hasonlóság: a kutatói véna. Elkezdtük együtt vizsgálni másodlagos nyersanyagok és fenntartható anyagok használatának lehetőségeit. És ebből „csak” egy volt a nagy figyelmet kapott kávézacc.
Kinga: Bizony, csak egy. Emellett nagyon sok növényi hulladékkal próbálkoztunk. Így például banán- és krumplihéjjal, valamint különféle maghéjakkal. Több-kevesebb megkötéssel egyébként ezek is használhatók.
Egy termék esetén fontos az esztétikum is, így az anyagok kiválasztásánál ezt is szem előtt tartjuk.
Mi az, ami hosszú távon már most működőképesnek mutatkozik?
Eszter: Elsősorban teljesen növényi eredetű anyagokat használunk, amiben a politejsav a fő komponens – ez egy magas keményítőtartalmú gabonafélékből készülő polimer. Ebben van töltőanyagként egy szintén növényi eredetű másik anyag.
Ezek a töltőanyagok mezőgazdaságból vagy vendéglátásból származó hulladékok is egyben.
Ilyen – a kávézacc mellett – a faliszt, amiből az első kollekciónk is összeállt. De tervezünk búzamaradékot tartalmazó anyagot is nyomtatni 3D technológiával. Összességében fenntartható anyagban gondolkodunk, mivel egyéb természetes töltetet tartalmazó (például kőporos), illetve újrahasznosított anyagokból is szeretnénk termékeket készíteni.
Falisztből készült kiegészítők – hogyan képzeljük ezt el?
Eszter: A kollekció neve Eternal Circle, az égitestek és a napszakok váltakozása ihlette. Alapvetően geometriai formákat ötvözünk benne természetes anyagokkal, így a merev falú táskán és az ékszereken egyszerre jelenik meg a naturális jelleg és a modern hatás. A nyomtatott részek mellett újrahasznosított pamutfonalat és lent is felhasználtunk, ez ad egy nagyon izgalmas egyveleget – a fa illatával kísérve.
Mindezt PLAnt márkanév alatt dobjátok piacra. Ha jól sejtem, több van ebben az elnevezésben, mint amit az ember elsőre kihall belőle.
Kinga: Hirtelen fellángolásból született anno ez az ötlet, de tökéletesen kifejezi azt a filozófiát, amely mentén dolgozunk. A növényi alapú anyagok használatán túl benne van az elültetés, azaz a környezettudatos gondolkodás magjának elvetése az emberek fejében. Egyben utal a mi kis miniüzemünkre, amelyben a 3D nyomtatónkkal készítjük el a termékeinket.
Miért éppen a 3D nyomtatást választottátok ehhez?
Eszter: A környezettudatos tervezés irányelveihez illeszkedve, ez a technológia minimális anyagfelhasználást tesz lehetővé. Továbbá nem tömeggyártásban gondolkodunk, hanem egyedi termékekben, amihez szintén megfelelő, bár nagyon időigényes gyártási mód, ugyanis majdnem 15 óra alatt készül el egy táska – pontosabban annak elemei, amelyeket aztán kézzel még össze kell állítanunk.
Ez a fajta erős környezettudatosság, ami a munkátokat körülöleli, üdítő velejárója annak a tudományágnak, amellyel foglalkoztok, vagy inkább megdönthetetlen alapvetés?
Kinga: Azt gondolom, műanyagmérnökként illik foglalkoznunk azzal, hogy a különböző anyagokat újrahasznosítsuk, és a hulladékgazdálkodás egyre égetőbb kérdéseire válaszokat találjunk. Közben persze ez a szemléletmód belőlünk is fakad, más módon nem is tudnánk gondolkodni.
Akkor a PLAnt sikerének fokmérője talán summázható is ennyiben: minél többen gondolkodjanak így, mint ti.
Kinga: Nagyon szerencsések vagyunk, mert a munkánk egyben a hobbink is, ráadásul nemes célokért dolgozhatunk. Azt hiszem, azzal mindketten kiegyeznénk, ha néhány év múlva a saját magunk tervezte fenntartható kollekció darabjainak bemutatóján beszélgethetnénk arról, hogy a kávézaccos lányok már biztosan nyomot hagynak.
További tartamat az alábbi linkeken találsz
@alkotoenergia
3D-s nyomtatással készült kiegészítők mezőgazdasági és vendéglátos melléktermékekből