Egy elhivatott baráti társaság, úgy dönöttt, hogy életre hív egy energiatudatos lakóközösséget Londontól kétórányi autóútra.. Így született meg Cannock Mill, az Egyesült Királyság első olyan kommunája, amely fenntartható életmódot kínál az idősebb korosztály számára.
Anne Thorne építész – egyben a projekt megálmodója és megvalósítója két évtizeddel ezelőtt kezdett el beszélgetni barátaival egy környezetbarát kommuna létrehozásáról.
„Aggódtunk amiatt, hogy nyugdíjas éveinkre elszigetelődünk londoni házainkban. De az az ötlet is nagyon tetszett mindannyiunknak, hogy sok dolgot megosszuk egymással, ami csökkenti a kiadásainkat, egyben fenntarthatóbbá teszi a mindennapjainkat.”
Aktív nyugdíjas évek passzív házakban
A fenntarthatóság legerősebb jegyeit a lakóközösségnek otthont adó 23 lakás jellemzőiben kell keresni. A díjnyertes ingatlanegyüttes tanúsított passzívház szabványok szerint épült, magas szintű szigeteléssel, háromrétegű ablakokkal, mechanikus szellőztető rendszerrel és zöld tetőkkel.
Az építkezés során ökobarát festékeket és fenntartható anyagokat használtak, beleértve a bambusz padlózatot is.
Még a postaládákat is speciális zárt szekrényekben helyezték el a falban, hogy megakadályozzák, hogy a hideg levegő bejusson mellettük a lakótérbe. Ezen felül minden otthon hővisszanyerő rendszert kapott.
Ezeknek a tudatos épületfejlesztési elveknek hála az ingatlanok rezsije minimális szinten tartható.
De a házak falain kívül is példamutató a környezettudatosság. A jól kiépített esővízelvezetőnek hála például a csapadék egy porózus aszfaltra folyik, onnan pedig az alatt lévő tartályban gyűlik össze, ami elvezeti azt a virágoskertekbe. Semmilyen felszíni víz nem megy jut tehát a csatornarendszerbe.
Együtt könnyebb
A tudatos életmód másik elemi hozzávalója, a közösségi lét vonatkozásában is a maximumra törekszenek az ott élők. Együtt végzik a ház körüli teendőket – kertészkednek, főznek, de még az autóikat is megosztják egymással. Emellett új készségeket tanulnak egymástól, például méhészkedést vagy épp a kerámiakészítés mesterségét. A közösségi élet központja pedig a háromemeletes, védettség alatt álló malom, ahol a közösség tagjai rendre összegyűlnek kávézni, beszélgetni és vacsorázni.
„Nem kell ott enned, ha nem akarsz, de azt elvárjuk, hogy mindenki besegítsen az ételkészítésbe. A lakóközösség alapelve, hogy fenntarthatóan cselekedjünk, és megosszunk egymással mindent, amit csak lehet”
– fogalmazza meg a Cannock Mill-i lét esszenciáját Anne.
Fotók: Cannock Mill Cohousing