Magunk keverte gazdag hidratálókrém, házilag készített ajakápoló, sebtében összedobott szemkörnyékápoló, manapság nem idegen a „csináld magad” alternatíva.
A kencekészítés mesterségét pedig több okból is érdemes jobban megismernünk és legalább egy picit elsajátítanunk. Erről mesél nekünk dr. Torma Viktória vegyész és fitoterapeuta, a Házikence Tanoda alapítója és vezetője.
A kozmetikai ipar végtelennek tűnő kínálatát látva nem túlzottan merész ötlet, hogy házilag készítsük el magunknak a bőrápolási készítményeinket?
Kencéket készíteni a maga nemében igazán egyszerű tud lenni. Akinek az a célja, hogy néhány maga keverte krémmel kiváltsa az összes boltban vásárolt bőrápoló terméket, az egészen gyorsan felszedheti az ehhez szükséges alapokat.

2010-ben, amikor útjára indult a Tanoda, a kencekészítés mennyire járt gyerekcipőben idehaza?
A szappankészítés például, ami az iskola egyik alapkövét jelentette, itthon még teljesen ismeretlen „mesterség” volt. Én magam is Németországban találkoztam vele, ahol a vegyészdoktori tanulmányaimat folytattam. „Hazahoztam” magammal, és elindítottuk az első ilyen kurzusokat – sokáig egyedülállók is voltunk ezzel a piacon. Idővel aztán nyitottunk a kozmetikumok szélesebb spektrumára: ma már készítünk a tanfolyamokon arckrémeket, testápolókat, fogkrémeket és fürdőkozmetikumokat is.

Létezik egy jó alaprecept ezekhez?
Inkább egy részemről szigorúan betartandó alapelv, méghozzá az, hogy a hozzánk érkezők biztos tudásbázist kapjanak, amelynek segítségével saját döntéseket hozhatnak a kencereceptjeik megalkotásában. A kézzel készült kozmetikumok világában ugyanis számtalan válaszút van. Például, hogy hol húzzuk meg a természetes kozmetikumok határát, vagy milyen alapanyagokat használunk. Fontos látni, hogy még a természetes és a környezettudatos sem feltétlenül rokon értelmű szavak a bőrápolásban, és mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy a végtelen számú lehetőség és alapanyag közül mi alapján válogatja ki a számára leginkább megfelelőt.

Jellemzően kik érdeklődnek a saját kezűleg készített kencék iránt?
Jönnek hozzánk olyanok, akik a bőrük ápolásában szeretnének tudatosabb szintre lépni. Aztán olyanok is, akik saját termékeket álmodtak meg, hogy azokkal lépjenek ki a piacra. Mellettük pedig egyre több kozmetikus fordul hozzánk, olyanok, akik személyre szabott kezelésekkel szeretnék fogadni a vendégeiket. Igazán szép, amikor egy kozmetikus felismeri, hogy ő tulajdonképpen természetgyógyász. Tervezünk neki közösen egy alapkrémet, amelyet aztán majd speciális hozzávalókkal – illóolajokkal, gyógynövénycseppekkel – mindig az adott bőr igényeire tud szabni. Olyan ez, mint amit régen a javasasszonyok csináltak.

Ha már ezt a párhuzamot említi: a füvesasszonyokhoz is akkor fordultak segítségért az emberek, ha valamilyen betegség jeleit észlelték magukon. A kencéinket is így kell(ene) elkészítenünk magunknak?
Magunkat ismerve, és kihasználva a bőrgyógyászati alapanyagok sokféleségét, minden körülményt figyelembe véve készítünk magunknak ápoló krémeket. De a kozmetikus másképp gondolkozik. Ő nem a mindennapokra készít nekünk kozmetikumokat, hanem egy nagy kezelés során sokféle hatóanyaggal tölti fel a bőrünket. Ha jó a kezelés, a két látogatás között egy jó hidratálókrém napi használata bőven elég kell hogy legyen.
"Nem feltétlenül értek egyet a mai trendekkel, hogy mindennap nagy hatású kozmetikumokkal kenjük be magunkat."
Természetesen, ha valamilyen problémánk van – jelentkezzen az gyulladások, pattanások vagy akár túlzott ráncosodás formájában –, azt kúraszerűen orvosolnunk kell. De ahogy elmúlnak a panaszok, nincs más teendőnk, mint gondoskodni bőrünk megfelelő víztartalmáról.

Milyen az a jó hidratálókrém, amit ezekre a köztes időszakokra magunknak összeállíthatunk?
Nem kell hozzá sok dolog. Fontos, hogy legyenek benne növényi olajok, lehetőleg minél többféle. Ezenfelül kell bele vízmegkötő összetevő: glicerin vagy urea. Jó, ha van benne némi gyulladáscsökkentő komponens (pl. pantenol), meg persze a kötelező emulgeátor vagy tartósítószer.
Ehhez képest sorra jönnek velünk szembe a csodatevőnek hirdetett összetevőket tartalmazó készítmények. Hogyan lehet ebben a nagy zajban célba juttatni az üzenetet?
"Mi magunk is azt tapasztaljuk, hogy túl sok az információ, amelynek egy része ráadásul féligazság vagy csúsztatás is."
Ezért is szeretnénk a közeljövőben egy kicsit jobban elérni azokat, akik eddig kevésbé foglalkoztak behatóan a természetes bőrápolás témakörével, és megmutatni nekik, hogy egy házilag „kikevert”, kevésbé reklámozott, cserébe sokkal inkább személyre szabott készítmény is lehet ugyanolyan hatékony. Sőt!
További tartamat az alábbi linkeken találsz
@alkotoenergia
Házikence Tanoda