Kevesebb energiafelhasználás, vastagabb pénztárca, és akkor a tudatos életről még nem is beszéltünk...
A legtöbb családban nem, vagy nemcsak a fenntarthatóság miatt merül fel mostanában az energiafelhasználás kérdése, hanem azért is, hogy le lehessen faragni a rezsiszámlákból.
Ehhez adunk most egy kis segítséget.
Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni a képet, akár azt is mondhatnánk, hogy a magyar háztartások zabálják az energiát. Ahogy a Greendex is megírta, az ország teljes energiafelhasználásának 32 százalékát a lakóházak adják, amivel a családok számítanak a legnagyobb fogyasztónak. És ha tovább olvassuk a cikküket, gyorsan megállapíthatjuk, hogy a további adatokat tekintve sem épp rózsás a helyzet: a teljes hazai szén-dioxid-kibocsátás 36 százaléka is a lakóházak számlájára írandó, a háztartások végső energiafelhasználásának 72–74 százalékát pedig a fűtés viszi el.
Bár zöld törekvések már régóta vannak, az energia tudatos felhasználását még gyakorolnunk kell. Erre sarkallnak most minket a rezsiárak is.

Nem kell? Zárd el!
Ez akár mantrának is beillik, de tényleg érdemes rendszeresen ismételgetni magadban, mert nincs egyszerűbb és gyorsabb módja annak, hogy takarékoskodj a gázzal, a vízzel vagy az árammal. Még a LED-es megoldások használata mellett is sok energiát tudsz megspórolni, ha nem hagyod égve órákra feleslegesen a lámpát.
Csökkentsd harmadára a vízfogyasztásod
A habos fürdődet cseréld frissítő zuhanyra. A hozzáértők azt javasolják, hogy legfeljebb négy percet tölts a zuhany alatt, és amíg szappanozod magad, zárd el. Az időt akár mérheted is a telefonod stopperével, de az is jó módszer, ha elénekled közben a kedvenc dalod. A gyerekek közt pedig akár versenyt is hirdethetsz, hogy ki tud gyorsabban lezuhanyozni, a győztesnek pedig találj ki egy apró, de motiváló ajándékot.
Nyílászárócserére várva
Persze, a régi nyílászárókkal csodát nem tudsz tenni. De addig is, míg lesz a cserére idő, lehetőség és nem utolsósorban pénz, az ablakok és az ajtók aljához tehetsz huzatfogó szivacsot, rongyokat, pokrócot, a bejárati ajtó elé pedig egy vastag függönyt. Ha ezeket a tippeket megfogadod, akár 1–2 százalékos energiamegtakarítást is elérhetsz.

A nagygépek tényleg nagyfogyasztók?
Te tudod, hogy mennyit fogaszt a mosógéped, a hűtőd, a fagyasztód vagy a mosogatógéped? Ha régiek a háztartási nagygépeid, akkor bizony elképzelhető, hogy sok áramot használnak. Érdemes ezeket némi spórolás után újabbakra cserélni, az új gépeken pedig feltérképezni az ökoüzemmódot. Ez akár jelentős megtakarítást is lehetővé tehet.
„Az egyik ismert dél-koreai gyártó népszerű készülékének műszaki leírása szerint a tévé maximális fogyasztása 140 W, míg átlagosan 86 W-tal üzemel. Ehhez képest energiatakarékos üzemmódban mindössze 44,2 W a fogyasztás. Egy találomra választott mosogatógép ökoprogramja a gyártó leírása szerint 0,673 kWh energiát fogyaszt, míg az automata program esetében ez akár 1,036 kWh is lehet. A sort még hosszan lehetne folytatni, a lényeg azonban világos: ha van a készülékünknek energiatakarékos üzemmódja, mindenképp ezt használjuk!” – hívja fel a figyelmünket a Greendex.
Bye-bye, standby!
Amelyik gépet vagy kütyüt nem használod, azt ne hagyd készenlétben, hanem kapcsold ki, és húzd ki a konnektorból. Különös tekintettel az „energiavámpír” mikróra, ami a hozzáértők szerint akkor is sok áramot fogyaszt, ha nem használod, de bedugva marad. Ha erre most csak legyintenél, mondván, hogy minek fáradnál a kikapcsolással és a kihúzással, hiszen valószínűleg elenyésző energiát visznek el standby állapotban a gépeid, akkor jó, ha tudod: éves szinten a fogyasztásod akár 9–16 százalékát is kitehetik.

Alacsonyabb hőfok, hasonló hatásfok
Ha 60 fok helyett 40 fokon mosol, ugyanolyan tiszta lesz a ruhád vagy az ágyneműd. És apropó, mosás: arra is figyelj, hogy a gép mindig legyen tele – ha csak fél adagot mosol, akkor viszont mosószerből és öblítőből se használj annyit, mintha telepakolnád a gépet!