Nem kifejezetten Kádár-kockát keresett Nagyné Gyovai Tímea és családja, amikor az ingatlanpiacon bújta a hirdetéseket. A magas árak és a minőség miatti aggodalom azonban a választásnál mégis egy 1969-ben épített gyöngyszem felé terelte.
Döntésüket azóta sem bánták meg, hiszen tapasztalatuknak és ügyességüknek köszönhetően egy olyan egyedi otthont teremtettek maguknak, melyben a régi kor szelleme és a modern elképzelések tökéletes hibridet alkotnak.
Tímea és férje, Nagy Zoltán, két gyermekére is gondolt négy éve az ingatlanvársárlás előtt. A négytagú család alapigénye megfelelt annak, ahogy a modern új építésű házak készülnek: három hálószoba és egy amerikai konyhás nappali. Éppen ezért örültek, amikor kiderült, hogy a választott Kádár-kocka nettó 130 négyzetméteres lakóterülete tökéletesen illeszkedik elképzeléseikhez, csupán egy kis fantázia kellett, hogy újraálmodják a tereket.
„Olyan házat akartunk venni, amit nekünk kell felújítani, hogy lássuk csupaszon, mit veszünk. Négy éve, amikor nézegettük az ingatlanokat, főleg Kádár-kockák voltak elérhetők. A parasztházak is tetszettek, de ezt megláttuk és egyből meg is szerettük. Nagyon jó hangulata volt, már akkor is, amikor az eredeti állapotában láttuk” – emlékezett vissza a családanya.
A sikeres vásárlás után egy héten belül beköltöztek, ezért a ráncfelvarrást már teljes egészében úgy végezték, hogy mellette a saját hétköznapjaikat is élniük kellett. A felújítás árajánlatok bekérésével kezdődött, de olyan elképesztő összegeket kaptak a kivitelezőktől, hogy egyből dobtak egy hátast. Többek közt ezért is döntöttek úgy, hogy maguk vágnak bele a kalandba.
„Ebben nagy segítség volt, hogy a férjem, akinek autószerelő a szakmája, igazából egy ezermester. Építkezéseken is dolgozott korábban, abban pedig biztosak lehettünk, hogy ha ő csinálja, akkor a minőséggel nem lesz probléma”– emelte ki.
Saját ötletek, egyéni kivitelezéssel
A megtakarított pénzüket tehát a saját kezű felújításba fektették. Tímea férje a munkálatok mellett nem dolgozott, csak arra koncentrált, hogy minél hamarabb igazi otthont varázsoljon családjának.
A felújítás az alternatív fűtési, víz- és áramellátási lehetőségek kialakításával kezdődött. Így lett a házban cserépkályha, a pincében kút, a tetőn pedig napelem. Ezzel egy időben folyt a ház újrafelosztása is.

„Ami nekünk most a nappalit képezi, az korábban egy nyári konyha volt, amely a bejáratból nyílt, míg a mostani ebédlő az előszoba volt. Itt egy falat bontottunk le, hogy a nappalit egybe tudjuk nyitni a konyhával és az ebédlővel. Ezenkívül egy falat építettünk, ami egy hátsó vendégszobát választott le” – mesélte Tímea.
Az egyedi kivitelezés lehetősége a gyerekeket is megihlette, saját maguk tervezték meg szobáikat, amiben szinte csak a képzeletük szabhatott határt.
Mindeközben kívül a házat lefestették, és a kertrendezést is elkezdték, méghozzá a hátul elhelyezett trágyagödör és kerti wc eltüntetésével. Ennek a helyére halastavat terveznek.

A felújítás tehát jól halad, de azért maradt még tennivaló. Hátravan a szülői hálószoba és a két fürdőszoba átalakítása, valamint a palatető lecserélése is tervbe van véve a következő 4–5 évben.
Nincs stresszmentes felújítás
Tímea és férje rengeteg energiát fektetett abba, hogy csodás, élhető otthont varázsoljon családjának. Persze mindennek megvan a maga ára, így ez az időszak sem telt el nehézségek nélkül.
„Volt olyan része a felújításnak, amikor napi szinten takarítottam a házat. Aztán amikor valami elkészült, akkor át kellett pakolni a dolgokat az egyik helyről a másikra. Takarítás, pakolás, takarítás, pakolás – gyakorlatilag így telt másfél évünk” – tette hozzá Tímea.

Hozzátette, a pénzzel sakkozni, illetve az egyes felújítási munkálatok elkészülését kivárni sem volt egyszerű, de visszatekintve jól döntöttek, hiszen két-háromszor ennyit kellett volna elkölteniük, ha az építtetést vagy az új ház vásárlását választják. Ráadásul az elvégzett munka gyümölcse szinte minden viszontagságért kárpótolta őket.

Az eredeti tulaj is büszke lenne
A család szereti a régi stílust az újjal vegyíteni, gyűjtik a régi porcelánokat, és igyekeznek otthonukat renovált bútorokkal is díszíteni. Éppen ezért a felújításnál fontos szempont volt, hogy megmaradjon a ház eredeti hangulata.
„A nappaliban meghagytuk a cementlapot, amit felcsiszoltunk és kifényesítettünk, valamint a régi tejüvegmintás faajtókat is megtartottuk. Nem szerettük volna, hogy ez a ház teljesen más legyen. Azt akartuk, hogy maradjon ugyanaz, csak egy kisebb ráncfelvarrás után."
"Úgy gondolom, hogy ez sikerült, és ha ide bejönne a bácsi, aki anno 1969-ben építette, biztosan boldogság töltené el.”