Vannak olyan bútorok, melyek formájuk, szerkezeti felépítésük, anyaguk miatt hosszú évekig vagy akár örökre az otthonunk kiegészítői, meghatározó elemei – ezekre mondjuk, hogy örök darab.
Idővel azonban az otthonunk hangulata, mind színekben, mind tartozékaiban átalakul vagy cserélődik, pláne, ha új helyre költözünk.
"Úgy változik a lakás, ahogy mi magunk is változunk, fejlődünk."
A régen úgy szeretett, barackszínű fal ma már fehér, vagy éppen fordítva. Ha nem egy muzeális vagy nagyon értékes bútor az „örök darabunk”, akkor egy kis festékkel, lakkal vagy akár új bútorgombokkal merőben más külsőt kölcsönözhetünk neki.
Természetesen anyagi okokból is dönthetünk egy kis felújítás, átalakítás vagy festés mellett, hiszen sokszor olcsóbb átpingálni a meglévő darabot, mint teljesen újat vásárolni. Nincs ebben semmi új, hiszen nagyanyáink is ecsetet ragadtak és átfestették a kredencet vagy a hokedlit.
(Képek: kom02, kom03, kom04)
Egy bútor három arca
Hogy egy kis kedvet csináljunk a bútorátalakításhoz, -festéshez, mutatunk egy példát. A képeken látható négyfiókos komód igazán hétköznapi, múlt század közepi darab. Eredetileg sötétbarnára pácolt, furnérlapokkal borított, faszerkezetű szekrény volt.
Ez az „öreges” sötétbarna szín a mai igényekhez szabott otthonokban bizonyos szempontból nem túl esztétikus.

Ha megcsiszoljuk a felületet, alapozzuk, majd a leendő környezetéhez passzoló színnel lefestjük, merőben más hangulatú bútort kapunk. Figyeljünk arra, hogy az alapozó, a lakk és a festék egységesen vagy vízbázisú, vagy oldószeres legyen. A kettőt ne keverjük, ne kerüljön az oldószeres alapozóra vízbázisú festék. Érdemes egy márka termékeit, kiegészítőit használni, hiszen ezek kipróbált és egymáshoz kapcsolódó rendszerek.

Régen kicsit egyszerűbb volt a helyzet, mert szinte csak az oldószeres zománcfesték létezett. Ma már rengeteg variációban találunk festékeket, bútorfestékeket, lakkokat. Érdemes az interneten keresgélni és körüljárni a témát, mielőtt nekilátunk a munkának.
A sárgára mázolt komód piros kerámiagombokat is kapott, és enyhén vissza lett koptatva az éleken. Így hangulatában skandináv népi bútorra emlékezteti a szemlélőt.

Ám dönthetünk úgy is, hogy a régi festéket eltávolítva, megjelenítjük a bútor faelemeit. Festékoldóval és csiszolással, a fa részek lakkozásával akár ipari hangulatú, kissé irodai bútorra emlékeztető megjelenést is kölcsönözhetünk a kedvencünknek.
"Igyekezzünk mindig az otthonunk hangulatához, színeihez igazítani az átalakításra váró darabot. Legyünk körültekintőek és tájékozódjuk, mielőtt munkához látunk."
