Elszáradt falevelek tömegesen kivágott fák helyett: a Releaf Paper startup ötlete forradalmasíthatja a papír előállítását, hiszen vegyi és mechanikai eljárások kombinációjó révén 2,3 tonna elszáradt falevélből 1
tonna cellulózt képes előállítani.
A vállalkozás alapítója, az ukrán Valentyn Frechka biológia és kémia iránt szenvedélytől fűtve hosszú éveken át kísérletezett különféle megoldásokkal a cellulóz előállítására. Ezen az úton járva fedezte fel, hogy falevelekből is lehetséges rostot kinyerni. Miután megalkotott egy működő prototípust, a háború miatt Párizsba költözött, és a francia fővárosban megalapította a Releaf Paper-t.
Levélből papír
A Releaf vegyi és mechanikai eljárások kombinációjó révén 2,3 tonna elszáradt falevélből 1 tonna cellulózt képes előállítani. Ugyanehhez a mennyiséghez a hagyományos úton közel 17 fa kivágására lenne szükség. Jó hír pedig, hogy egyre több európai nagyváros látja meg a fenntartható lehetőséget abban, hogy a köztereken összegyűjtött faleveleket a startupnak adja át ahelyett, hogy egyszerűen elégetné azokat.
Dupla haszon!
„Az erdők faleveleit amúgy sem használhatnánk. Egyrészt azokat nem könnyű összegyűjteni, másrészt az ottani ökoszisztémának is szüksége van rá. A városban viszont az elszáradt falevelek zöld hulladéknak számítanak, amit kezelni kell. Ezzel a cserével tehát mindkét fél jól jár: mi rostot kapunk a papírkészítéshez, a városgazdálkodás terhe pedig csökken, ráadásul lignint is kapnak tőlünk vissza, amit partnereink felhasználhatnak a parkok és más zöld felületek trágyázásához” – magyarázza Frechka.
Kevesebb víz, kisebb karbonlábnyom
A Releaf folyamata magában foglalja a levelek szilárd összetevőinek eltávolítását, szárítását, majd pelletté alakítását. Ez lehetővé teszi, hogy az alapanyagot akár éven át tárolják, és ezzel biztosítsák a termelési ciklus folyamatosságát. A pelleteket aztán speciális rosttá alakítják, amely már a papír alapját képezi.
Az így kapott pépet préselik, és papírlapokká hengerlik. A Releaf Paper becslései szerint ez a folyamat 78 százalékkal kevesebb szén-dioxid kibocsátást eredményez, mint a hagyományos gyártás, és 15-ször kevesebb vizet használ. A levél alapú papír ráadásul 30 nap alatt bomlik le a talajban, míg a hagyományos papír lebomlási ideje ennek közel kilencszerese.
A vállalat 70-300 g/m² vastagságú papírt gyárt ezzel az innovatív eljárással, amelyből csomagolópapír (táskák, borítékok stb.) és kartoncsomagolás (hullámpapír dobozok, tojástartók) is készíthető.
Az újragondolt alapanyag megbízhatóságát pedig mi sem igazolja jobban, minthogy ügyfelei sorában olyan neves márkákat tudhat, mint a L'Oréal, a Samsung, a Google és a Schneider Electric.
Fotó: Releaf Paper&Bags