A Cellux elnevezésű csoport egy olyan műhely, ahol már 2006 óta tartanak környezettudatos, kreativitást fejlesztő foglalkozásokat gyerekek és felnőttek számára.
Régi könyv, kopott póló, üres műanyag palack, eltört porcelán, lyukas bicikligumi-belső vagy elhasznált kávékapszula. Ezeket az emberek többsége könnyed természetességgel kidobja, mondván, már nincsen szükség rájuk.
De semmi sem az, aminek látszik. Ez a hulladékra is igaz. Mert a kidobásra ítélt szemét darabjai újra életet nyerhetnek más formában, új termékként vagy művészeti alkotásként. Elég csak felidézni, hogy az elmúlt századokban nagyanyáink a takarékosság jegyében az elhasznált textilekből rongyszőnyeget szőttek, vagy foltvarrással takarót készítettek.
A házilag kötött pulóvert kibontották, és a fonalból egy másikat kötöttek. A kukoricacsuhéból baba készült, a szalmából pedig kalap.
Manapság a szándék, hogy a régiből újat készítsenek, a forradalmát éli. Szerencsére.
Az élhető jövő kérdése az újrahasznosítás

Az ökológiai tudatosság napjainkban egyre hangsúlyosabb. A Cellux elnevezésű csoport egy olyan műhely, ahol már 2006 óta tartanak környezettudatos, kreativitást fejlesztő foglalkozásokat gyerekek és felnőttek számára. A résztvevők kezei közül kikerülő egyedi alkotások alapanyaga többnyire háztartási hulladék.

Tóth Emese Laurato accessories márkanévvel az elhasznált kávékapszulákból fülbevalót, medált vagy kitűzőt alkot. A kezei alatt a biciklibelsőből karkötő, a PET-palackból szép virág lesz. A régi könyv pedig sün formájú papírtartóvá változik.

A 2005-ös alapítású Balkantango szintén biciklibelsőből dolgozva állít elő táskát és pénztárcát.

Balogh Kinga (Cirrhopp) újrahasznosított pamut alapanyagokból készít ékszereket és kiegészítőket fonási, szövési és csomózási technikákkal.

Az eltört porcelánváza sokszor a szemétben végzi. Ám Szász Károly restaurátor jelszava: „Megmenteni a megmenthetőt.” A darabokra tört régi porcelánban meglátja az ékszert. Például egy bonbonier fedeléből medál lett, egy kávéscsésze füléből gyűrű. A Rózsák tere templomának felújítása során megmaradt sok apró antik üvegből pedig ékszerkollekciót alkotott.

Az újrahasznosításból származó papír izgalmas alapanyag Koralevics Rita képzőművész számára, akinek a papírcement termékei Paper Up! néven vívnak ki egyre nagyobb elismerést. Lámpái, vázái és lakáskiegészítői ugyanis tartósak, esztétikusak, letisztult formát képviselnek, mindemellett a természetességet és a környezettudatos életstílust is hirdetik.

Ha van papír, készülhet belőle bútor is! Terbe János formatervező iparművész az ökodizájn egyik úttörőjeként vágott bele a kartonpapírból készült bútorok és berendezési tárgyak gyártásába. A térben ívelt, hajlított felületű asztalok, fotelek, polcrendszerek egyre több irodában kapnak helyet.
Semmi sem az, aminek látszik. A hulladék sem. Mert többek között szemet gyönyörködtető, művészi alkotás válhat belőle.
További tartamat az alábbi linkeken találsz
/alkotoenergia
Cellux Lab
/alkotoenergia
Laurato accessories ékszerek és kiegészítők
/alkotoenergia
Balkantango
/alkotoenergia
Szász Károly restaurátor
/alkotoenergia
Paper Up
/alkotoenergia
Cirrhopp