Kisasszony, Aranyasszony, Szűz, új kenyér, kánikula hava, nevezzük bárhogy is az augusztust, egy biztos: a nyár utolsó hónapja a "népszerűségi lista" elején áll.
Az időjárás már közel sem tiszteli a hagyományokat, mert az augusztusi kánikula legtöbbször "keddre esik", vagyis jóval visszafogottabban áraszt el meleggel a nap, akadnak szélsőséges időszakok is, ám ettől még a legnagyobb kedvenceink közé tartozik.
A népszokások és hiedelmek a vidéki élet, a földművelés és a gazdálkodás íratlan "nagykönyvének" számítanak, nem azért, mert a vidéki emberek babonásabbak vagy hiszékenyebbek, hanem azért, mert a szeretteiktől örökölték és ragaszkodnak hozzájuk.
Amit az őseink megtapasztaltak, követendőnek hittek és átadtak, azt szerencsére a modern világ zaja sem tudta elnémítani.
Különleges, értékes kincsek ezek, és minél több van a birtokunkban, annál hangosabban halljuk elődeinket. Éppen emiatt gondoltuk azt, hogy mi is hozzájárulunk a kincsek gyűjtögetéséhez.
A hónap szülöttei
Úgy tartották, hogy aki ebben a hónapban született, az jó erkölcsű, okos, bátor és sikeres emberré válik. Ám a termékenységben nem a legszerencsésebbek, ráadásul a fiúgyermek okozhat szomorúságot is, mert felnőttként külföldre vándorolhat.
Mértékletesség
Mivel az év egyik legmelegebb hónapjának számít, őseink úgy vélték, hogy ebben a hónapban érdemes mértékletesen élni. Nem ajánlott nehéz ételeket, káposztát vagy olyat fogyasztani, amitől melankolikussá válunk. Az italozást is mértékkel ajánlják, bort csak akkor, ha útifű ázott a hordóban, de a gyerekeknek sem javallották a márcot, vagyis a főzött, pirított mézzel és karamellizált cukorral vagy egyéb növényekkel ízesített szörpöt.
Kiemelt napok
Augusztus 1.
Balszerencsés nap, ezért kerüljük a házasságkötést. A szőlőtermelőknek dologtiltó nap, mert a szőlőszemek leperegnek a fürtökről.
Augusztus 10.
Ha Lőrinc napján szép idő van, hosszú ősz és jó gyümölcstermés várható. A korán leszedett dinnyék pedig "lucskossá" válnak.
Augusztus 15.
Nagyboldogasszony napján egyes helyeken dologtiltó napot "rendeltek el" az ősök, főleg a sütést kellett kerülniük a háziasszonyoknak, mert a tűz kicsaphat a kályhából, kemencéből. Ettől a naptól kezdve az asszonyoknak tilos folyóvízben fürdeni. Ha süt a nap, az kiváló bortermést ígér. A Nagyboldogasszony és Kisboldogasszony közötti időben ültetett tyúkok sok tojást tojnak majd.
Augusztus 20.
Az új kenyér ünnepe. Ekkor költöznek a gólyák és már nem ajánlatos szabadban fürödni és ezzel megzavarni a vízi szellemeket.
Augusztus 24.
Őszkezdő nap: amilyen az idő Bertalan napján, olyan lesz ősszel is. Ami nem érett be, az már nem is fog, s az állatok sem nőnek tovább. A frissen köpült vaj gyógyító hatásű, sőt ha ebből egy kanállal a búzába teszünk, a férgeket is távol tartjuk vele.
Fotók: @KLI