Földnélküli veteményeskert a nappaliban? Lehetséges! Ráadásul környezetbarát módon. Hidroponikus technológia, avagy a virágzó debreceni startup, a vízitorma és Ráczék története.
Rácz Gréta és édesapja, Rácz Sándor közösen alapították meg a Green Drops Farmot, amelynek köszönhetően többé nem kell megvárni a napsütötte tavaszi időket az ültetéshez, és föld nélkül, vegyszermentesen termelhetjük meg mi magunk a gyümölcsöket, zöldségeket a háztartásban.
Magától a palánta sem kezd el nőni, így a hidroponikus berendezés is igényel egyfajta törődést, lényegében tartani kell a természetes körforgást és a ciklusidőket ahhoz, hogy finomságokat szüreteljünk. Olyan ez, mint a szabadföldi termelés, csak éppen nem ugaron, hanem otthoni körülmények között, modern és verejtékmentes verzióban.
„Nagyon egyszerű az egész történet kezdete – meséli Gréta. – Szerettünk volna itthonra egy kis konyhakertet, ahol termelni tudunk. Ám rossz volt a talaj, kapálni, gyomlálni kellett, de erre nem igazán volt időnk."
"Egy este szembejött velünk az aquapóniás és hidroponikus növenytermesztési módszer, így azt gondoltuk, ha már a hagyományos kertészkedés kevésbé volt sikeres, miért is ne próbálhatnánk ki egy új technológiát?”
Magyarországon ekkor még nem volt ismert ez a praktika, viszont az internet bugyraiban rengeteg jó dologra rá lehet bukkanni. Tájékozódtak, prototípust készítettek, kutattak és fejlesztettek.
Egy országos innovációs versenyen második helyen zártak a találmányukkal, majd a termelési technológia hatékonyabbá tétele után 2019-ben útnak indították a Green Drops Farmot.
De mi is a szerkezet titka?
„A hidroponikus termelés lényege, hogy egyáltalán nem használunk földet. A magok egy olyan speciális közegbe vannak elvetve – mezőgazdasági kőzetgyapotba –, amely helyettesíti a termőföldet, a növények gyökere pedig ebbe tud megkapaszkodni.”
Óriási segítség tud ez lenni őstermelőknek, vállalkozóknak, családoknak a jövőben, hiszen a talajpusztulás és az éghajlatváltozás erősen befolyásolja az „aratást.”
„A magvetés fázisától olyan tápoldattal dúsított vízzel tudjuk öntözni ezeket a zöldeket, amely szolgáltatja a szükséges anyagokat, mikro- és makroelemeket.”
A Ráczék által fejlesztett különleges kialakítású berendezés gyakorlatilag az a közeg, amely biztosítja ennek a technológiának a működését.
„Adott egy tartály, amelybe a tápoldattal dúsított vizet kell bekeverni, és egy szivattyú segítségével keringtetni azt. A szerkezet barázdáiba a növényeket helyezzük el, s a különleges kialakításnak köszönhetően azoknak csak a gyökere érintkezik a folyadékkal, sokkal hatékonyabban, intenzívebben felvéve a víz mennyiségét és minőségét” – ecsetelte apa és lánya.
Green Drops Farm
A szinte önműködő rendszer forradalmasítja a növénytermesztést, és új korszakot teremt.
Környezetbarát, hiszen 90%-kal kevesebb víz szükséges a termeléshez, mint egy normál kert öntözésénél, ráadásul a rendszerben keringő folyadék újrahasznosul.
Annak ellenére, hogy termőföld nélkül érnek be a növények, háromszor gyorsabban nőnek, és majdnem 30%-kal többet teremnek, mint a megszokott módon. Például a magvetéstől számítva körülbelül 14 nap múlva már aratni lehet a zöldborsóhajtásokat. És finomak is.
Szájhagyomány útján eljutott ennek híre Michelin-csillagos séfekhez is, akik Sándort és lányát bízták meg friss vízitorma termesztésével és szállításával. Ez óriási megtiszteltetés volt számukra, amelyet ugyanolyan örömmel teljesítettek, mint a víziójuk felé haladást.
„Amellett, hogy könnyebbé akartuk tenni a termelést, napi szinten szembesülünk az éghajlat és a környezetváltozás problémájával. Vannak olyan helyek, ahol nem jut megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszer annak, akinek szüksége lenne rá."
"A »gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan« szemléletet valljuk, így ha Magyarországon el tudnánk juttatni mindenfelé a berendezést, de legalább az üzenetünket, akkor talán elindulna egyfajta szemléletváltás.”
Fotók: Rotower by Green Drops Farm
További tartamat az alábbi linkeken találsz
/alkotoenergia
Rotower by Green Drops Farm