Itthon kevesen láttak dombházat közelről, még kevesebben jártak ilyenben, de ha máshonnan nem, a Gyűrűk ura-filmekből ismerős lehet.
Főleg olyanoknak érdemes elgondolkodniuk ezen a lehetőségen, akiknek domboldali telkük van, vagy ilyet tudnak vásárolni, akik szeretik a formabontó, különleges lakóhelyeket, amelyek működtetéséhez sokkal kevesebb energia kell, mint egy hagyományos családi házhoz.

Alapvetően ezek lehetnek földréteggel fedett házak, domb (vagy hegy) oldalában kialakított földházak, vagy a föld alatt megbúvó otthonok. Akinek csak kicsi telke van, de az lejtős, domboldali, annak sem kell lemondania a tervről.
Magyarországon, a legtöbb helyen, hat méter mélyben plusz 12 fok van átlagosan, így a dombházakban nyáron egyáltalán nem kell légkondicionáló berendezést használnunk, télen pedig sokkal kevesebbet kell fűtenünk, mint ha egy négy oldalról szélfútta házunk lenne, kinn esetenként nulla vagy épp mínusz tíz fokkal.
Az épületre ráhordott föld jó hőszigetelő és hőtároló, így a dombházak további előnye, hogy bátran üresen lehet hagyni hetekre, ha télen elutazunk, mert 10–12 fok alá akkor sem esik a hőmérséklet, nem fagynak meg a csövek.

Kemény téli hidegben a téglaházat akkor is fűteni kell, ha elutazik a család, ez pedig fölöslegesnek tűnő pluszköltség.
Esztétikai szempontból sem utolsó megoldás egy dombház, ízlésesen ki lehet alakítani a tetejét, hiszen a területre ültethető sok virág, de még konyhakertet is tervezhetünk. Mely hagyományos háznál lehet ugyanezt megtenni a tetővel?
Ha lejtős a telek, ügyelni kell arra, hogy ne legyen talajerózió, ne legyen kopár és meredek a domboldal a tervezett ház fölött – ha viszont fás-bokros a fenti terület, akkor azzal nincs dolgunk.
Lejtős, domboldali telken egy hagyományos épület felhúzása sokszor több földmunkát igényel, mint egy jól megtervezett dombház kivitelezése. Nem utolsó szempont az sem, hogy egy zöldtetős, jól tervezett, ízléses dombház harmóniában van a természettel, tökéletesen belesimul a tájba.

Mielőtt rátérnénk a hátrányokra, érdemes megjegyezni azt is, hogy a dombházak a rájuk hordott több köbméter föld miatt remekül hangszigeteltek. Egy ilyen különleges ingatlanban lakva biztosan nem riadunk fel a vasárnap délutáni szieszta alatt, ha a szomszédnak épp akkor támad kedve ordító rádiót hallgatni, füvet nyírni vagy flexelni.

De mi garantálja, hogy nem lesz olyan sötét kis odú, mint Yoda mester kuckója A Birodalom visszavág című filmben?
Leginkább a természetes fény beengedése, ehhez pedig nagyobb felületű, déli tájolású ablakok kellenek, az üvegtéglák és a plafonra helyezett, fényt áteresztő ablak mellett.
A másik probléma, amely menten előkerül, ha valaki egy dombház gondolatával kacérkodik, az a beázás, a nyirkosság, a penész megjelenése – ennek kivédésére persze megvannak a megfelelő szigetelési technikák.

A lakótérben lecsapódó nedvesség, az esetleges vízszivárgás mellett negatívumként szokták emlegetni, hogy a lakótérnek rossz az akusztikája, és gyengébb a levegőminősége, mint egy nagy téglaháznak. Természetesen ezek ellen is lehet tenni, nagyobb tér kialakításával, a megfelelő falfelülettel, jól szellőző berendezéssel.
Ha a dombház mellett dönt, akkor tudnia kell, hogy álmai energiatakarékos otthonának engedélyeztetése nem minden esetben megy majd könnyen. Arra is nagyon komolyan oda kell figyelni, hogy ne a legjobb – legolcsóbb – ajánlatot adó építtetővel szerződjünk, hanem olyannal, akinek komoly, ellenőrizhető referenciái vannak.

A döntés nem egyszerű, de végleges: nagyon olcsón nem lehet megúszni, és ha ráuntunk, lehet, hogy nehezebb túladni az ingatlanon, mint ha egy hagyományos téglaépület állna a telken – hiszen nem mindenkit vonz ugyanaz a speciális lakóhely, nem mindenki merész újító.
Olyanoknak érdemes elgondolkodniuk ezen a lehetőségen, akik szeretnek a természetben mozogni, annak részei akarnak lenni, akik szeretik az átlagostól eltérőt, a kreatív megoldásokat.
Addig is az ürömi Fűtetős Dombház jó kiinduló alap lehet az ötletgyűjtéshez, mert ott nem csak a lak szempontjából törekedtek a természet adottságait kihasználni, hanem a kertben is, ahol háztáji állatok, gyógynövények, bio fürdőtó, földbe ásott üvegház, jégverem, kemence, mezítlábas ösvény és dézsa repít egy olyan világba, ahol megéri elidőzni.
